Skupina SPP uzavřela smlouvu na dodávku ázerbájdžánského plynu
Skupina SPP uzavřela krátkodobou pilotní smlouvu na dodávky zemního plynu od společnosti SOCAR. Po úspěšném vyhodnocení spolupráce bude společnost zvažovat uzavření smlouvy o dodávkách plynu na delší období. Do skupiny SPP patří i česká dceřiná společnost, která na českém trhu dodává zemní plyn a elektřinu zákazníkům od domácností po velké průmyslové podniky. Skupina SPP v letošním roce plánuje dodat zákazníkům na český trh cca 9 % objemu z celkové roční spotřeby zemního plynu České republiky.
V současné době má SPP uzavřeny standardní diverzifikované obchodní smlouvy na nákup plynu z jiných než ruských zdrojů se společnostmi BP, ExxonMobil, Shell, ENI a RWE. Tyto smlouvy jsou flexibilní jak z hlediska objemu, tak z hlediska času. Umožňují společnosti mít k dispozici až 150 % objemu spotřeby svých zákazníků. Skupina SPP tak má 50procentní objemovou rezervu, kterou může v případě potřeby rozšířit až na 100 procent a pokrýt tak veškeré dodávky plynu pro své zákazníky výhradně z těchto diverzifikačních smluv.
„SPP dlouhodobě podporuje pokračování přepravy plynu přes Ukrajinu, protože je to pro naše zákazníky nákladově nejefektivnější řešení. Vzhledem k vysokému riziku zastavení dodávek plynu přes východní větev však přijímáme opatření, abychom našim zákazníkům, od velkých průmyslových odběratelů až po domácnosti, zaručili bezpečné dodávky plynu za každé situace,“ uvedl Vojtech Ferencz, předseda představenstva a generální ředitel mateřské společnosti celé skupiny, Slovenský plynárenský priemysel.
Jak pro Česko, tak i pro Slovensko má skupina připraveny diverzifikované přepravní trasy pro případ zastavení dodávek ukrajinským plynovodem. Preferovanou alternativní přepravní trasou je plynovod z Německa do České republiky, kde má skupina zakoupenou dostatečnou přepravní kapacitu. V případě definitivního výpadku dodávek přes Ukrajinu se jako důležitá jeví také jižní přepravní trasa plynovodem Turk Stream přes Turecko a dále do Bulharska, Srbska a Maďarska. Ta by mohla Slovensku a Česku zajistit část objemů ruského nebo ázerbájdžánského plynu.
„Objem plynu, který je v současné době k dispozici v podzemních zásobnících na Slovensku, jsme oproti loňskému roku zvýšili přibližně o 20 %. Během letošní zimy jsme navíc v SPP přijali rozhodnutí, že naše skladovací kapacity budou naplněny na 100 % nejen na začátku topné sezóny, ale i na začátku roku, tedy v lednu 2025. Z hlediska bezpečnosti dodávek má SPP zatím největší objem plynu v zásobnících za poslední roky,“ dodal Vojtech Ferencz.
V případě úplného zastavení dodávek plynu přes Ukrajinu přijme skupina SPP další opatření k zajištění bezpečnosti dodávek do konce roku 2025 i po něm.
Od počátku zajišťování alternativních dodávek společnost argumentuje tím, že diverzifikace má svou cenu, a pokud na naše území bude ruský plyn proudit jen částečně nebo přestane proudit úplně, bude jakákoli jiná alternativa výrazně dražší. Pokud by skupina přišla o ruské dodávky a celý objem, který potřebuje, by nakoupila z jiného zdroje a fyzicky jej dopravila na Slovensko, stálo by to minimálně o 140 milionů EUR více. Rozdíl je způsoben především tranzitními poplatky, které se do příštího roku pravděpodobně zvýší, i když jejich konečná výše zatím není známa. Přerušení dodávek zemního plynu přes Ukrajinu zároveň nevyhnutelně povede ke zvýšení cen na velkoobchodních trzích. V případě chladné zimy může navíc tato situace způsobit nedostatek plynu a problémy s jeho dodávkami v celé Evropě.